top of page
logo-altanea.png

Fyzioterapie pánevního dna

Fyzioterapeuti zabývající se pánevním zdravím jsou speciálně vyškoleni k posuzování a léčbě široké škály problémů pánevního dna u žen i mužů jako je inkontinence, prolaps orgánů, bolestivý pohlavní styk a pánevní bolesti.


Rehabilitace SPD

Svaly pánevního dna (SPD) jsou kosterní svaly, což znamená, že je můžete vůlí ovládat a že je lze trénovat a posilovat stejně jako kterýkoli jiný kosterní sval opakováným cvičením.


Cílem rehabilitace pánevního dna je pomoci vám znovu získat funkční pánevní dno.

Po důkladném posouzení zdravotního stavu, se léčebný plán zaměřuje na váš aktuální problém a příčiny, které ho způsobují. Způsoby léčby se liší podle vašich potřeb a mohou zahrnovat relaxační a posilovací cvičení pánevního dna, manuální terapii, biofeedback, elektroterapii, vzdělávání a poradenství.


Biofeedback

Biofeedback je velmi užitečný nástroj, který vám pomůže napojit se na funkci svalů pánevního dna a přeškolit slabé nebo příliš aktivní svaly. Usnadňuje kontrolu aktivace svalů při funkčních a sportovních aktivitách.

Poskytuje informace o tom, kdy a jak silně stahujete nebo uvolňujete určitou skupinu svalů.

Biofeedback může být buď elektronický snímač, kdy externí elektrody připojené k přístroji měří sílu svalů a klidový tonus. Tyto údaje jsou užitečné pro hodnocení výsledků a pro zobrazení vašeho pokroku.

Nebo se může jednat o pomůcku, která Vám pomáhá vizuální představivostí a zpětné vazbě při cvičení funkce např. o síle stahu SPD.


Elektroterapie

Elektrostimulace svalů se užívá ke zvýšení uvědomění a k připomenutí oslabeným svalům pánevního dna, jak mají pracovat, a tedy k pomoci při jejich posilování. Tato terapie je pouze doplňková, nenahrazuje Váš aktivní přístup ke cvičení SPD.



Program domácího cvičení

Hlavním bodem je samotný cvičební program, který by měl vždy mít nastavené přesné parametry, techniku i sebeobsluhu s pomůckami. Do této kategorie řadíme také poradenství odborného fyzioterapeuta např. výživové.

Pro dosažení nejlepších výsledků a vašich cílů vás vyzýváme, abyste se aktivně podíleli na rehabilitaci a v praxi uplatňovali rady vašeho terapeuta a program domácího cvičení.


Akupunktura a suchá jehla

Obě techniky mohou být použity jako pomoc při stavech pánevní bolesti, není to nicméně běžná praxe.


Jaké jsou úlohy svalů PD?

Pánevní dno je tvořeno silnými vrstvami svalů, vazů a fascií, které podpírají pánevní orgány (močový měchýř, konečník, tenké střevo, dělohu a pochvu). Jsou napnuté jako houpací síť mezi stydkou kostí vpředu, kostrčí vzadu, sedacími kostmi a hlubokými kyčelními svaly. Je pozoruhodné, jak moc jsou tyto svaly terapeuticky opomíjeny, přestože v těle mají hned několik nezastupitelných funkcí.


Pomáhají podpírat pánevní orgány

Svaly pánevního dna a okolní vazy a fascie podpírají pánevní orgány a zabraňují jejich vyhřeznutí mimo dutinu břišní.


Obr. boční řez - SPD zvýrazněny u muže i ženy červeně


Kontrola močového měchýře a střev

Svaly pánevního dna kontrolují průchod moči a stolice močovou trubicí a konečníkem. Kolem močové trubice a konečníku jsou ovinuty kruhové svěrače. Když se svaly pánevního dna stáhnou, svěrače se u otvorů stáhnou a zabrání úniku moči, stolice a větrů. Když se svaly pánevního dna uvolní, svěrače se otevřou a umožní vyprázdnění.

Obr. spodní pohled na SPD zleva u ženy, vpravo u muže


Stabilita tělesného jádra

Svaly pánevního dna jsou součástí hlubokých svalů břišního kanálu. Spolu s hlubokými břišními svaly (transversus abdominis), bránicí a zádovými svaly stabilizují páteř a pánev.


Sexuální uspokojení

Svaly pánevního dna jsou pro muže i ženy důležité pro zvýšení sexuálního vzrušení a uspokojení. Jejich správná aktivace tedy napomáhá i této tělesné funkci.



Časté problémy se svaly pánevního dna

Stejně jako ostatní svaly v našem těle mohou být svaly pánevního dna příliš slabé nebo napjaté. Mohou být také přetížené nebo natržené po zranění nebo úrazu.


Obr. Tvary pánevního dna zleva: zdravé, oslabené a hypertonické


Oslabené SPD

Oslabené svaly PD napomáhají vzniku stavu USI neboli stresové inkontinenci moči, což je stav, kdy dochází k úniku moči při kašli, kýchání, běhu nebo smíchu.

K výhřezu orgánů může docházet, když příliš ochablé svaly pánevního dna a jejich okolní fascie dostatečně neudrží pánevní orgány, což vede k poklesu močového měchýře, dělohy nebo konečníku.


Hyperaktivní SPD

Svaly nejsou jen o síle. Stejně důležitá je i jejich schopnost relaxace a prodloužení. Stejně jako ztuhlý krk může přinášet bolesti šíje nebo hlavy, tak zkrácené, napjaté neboli hypertonické svaly pánevního dna mohou způsobovat mnoho problémů, které jsou často špatně diagnostikovány.


Příklady projevů hyperaktivity SPD 

  • Časté močení a nutkání na toaletu nebo neschopnost úplně vyprázdnit močový měchýř nebo střeva.

  • Sexuální bolest při nebo po pohlavním styku.

  • Bolesti v oblasti pánve, jako je bolest v oblasti genitálií (vulvy, předsíně nebo penisu) nebo v okolí konečníku a kostrče.

  • Napjaté svaly pánevního dna mohou vést k nevysvětlitelné chronické bolesti zad nebo kyčlí.

  • Zácpa a bolest s námahou při vyprazdňování střev.


Fyzioterapeutická léčba hypertonických svalů pánevního dna obvykle zahrnuje manuální terapii, brániční dýchání, uvědomovací cvičení, biologickou zpětnou vazbu a metody tréninku pánevního dna, které uvolňují a tzv. prodlužují pánevní dno.


Kdy vám může terapie pánevního dna pomoci ?

Svaly pánevního dna (SPD) bývají z mnoha důvodů oslabené, příliš napjaté nebo bolestivé. Ne všechny potíže nutně souvisejí se stárnutím. Problémy s pánevním dnem často začínají v těhotenství, po porodu a jsou ale také časté u mladých sportovců a mužů po operacích rakoviny prostaty. A ať si to připoustíme nebo nikoliv, zdravé pánevní dno potřebujeme všichni. Nejen ženy, ale také muži a děti všech věkových kategorií.

Samotná fyzioterapie pánevního dna se navíc ukázala jako účinná při léčbě a prevenci mnoha onemocnění.



Fyzioterapie PD řeší: 

  • Posílení nebo uvolnění svalů pánevního dna

  • Příznaky močového měchýře a střev

  • Stabilitu tělesného jádra a problémy se zády

  • Rehabilitaci před a po operacích v oblasti pánve

  • Sexuální spokojenost

  • Přípravu na porod a zotavení po porodu

  • Prolapsy orgánů


Obr. Ukázky prolapsů orgánů zleva: močového měchýře, rekta, dělohy, vaginální klenby


Rekvalifikace svalů pánevního dna

Naučíte se: 


  • Jak identifikovat a aktivovat správné svaly

  • Jak uvolnit napjaté a hyperaktivní svaly

  • Jak kontrolovat a provádět správně cviky s optimální frekvencí

  • Jak koordinovat svaly pánevního dna s bránicí, hlubokými břišními svaly a ostatními svaly jádra těla.

  • Jak kontrolovat tlak na břicho a vyhnout se poškození pánevní oblasti při ADL aktivitách, nesprávném cvičení břišních svalů nebo kašli.

  • Jak začlenit funkční cvičení do vašich každodenních aktivit a sportů


Co znesnadňuje léčbu SPD ?


Problém nedostatečné koordinace a kontroly

Svaly pánevního dna není ze začátku snadné naučit se procvičovat, protože si často oblast pánve pocitově neuvědomujeme a to jednoduše proto, že je při cvičení nevidíme. Chybí nám tedy tzv. vizuální kontrola.

Proto se při cvičení bez edukace odborníkem dělají chyby anebo člověk není vůbec schopný vůlí svaly koordinovat a ovládat.

Obr. Příklad pomůcky složící jako vizuální zpětná vazba při cvičení SPD


Zjizvené tkáně a srůsty

Zjizvené tkáně, srůsty a poškození nervů mohou způsobovat napětí a bolest pánevního dna. Zjizvená tkáň, která následně ovlivňuje funkci břicha a pánve vzniká po porodech, operacích, natržení perinea, endometrióze nebo po ozařování. Proto je důležité před podstoupením terapie nejprve podstoupit lékařská vyšetření pro vyloučení nebo potvrzení určitých diagnóz. Rada pro Vás: Vždy chtějte po lékaři z vyšetření závěrečnou zprávu do ruky a s kopií poté choďte rovnou na fyzioterapii.



Obr. Porovnání jizev; zleva při otevřené operaci dutiny břišní vs. laparoskopický přístup


Nedostatečná nebo nadměrná lokální citlivost

Problémy s citlivostí mohou vést k potížím s citem a ovládáním svalů, nedostatečnému sexuálnímu cítění nebo pánevní a sexuální bolesti.

Protože vyšetření se většinou provádí per vaginam nebo per rectum, může se proto jednat u takového typu pacienta o více dyskomfortní terapii.


Cvičíte (správně) svaly pánevního dna?

Cvičite doma svaly pánevního dna? Ano? A myslíte že správně?

Studie ukazují, že před instruktáží s fyzioterapeutem nebylo schopno kontrakci SPD provést více než 85% respondentů. Počítaje muže i ženy, přičemž mezi pohlavími nebyly rozdíly příliš patrné.

Nemalé procento mužů si dokonce myslelo, že pojem pánevní dno se týká pouze ženského pohlaví a sami ho cvičit tudíž nemusí.

Ani ženy oproti mužům nevyšly ze studií nijak oslnivě. Dokonce i po manuální instruktáži 25% žen místo vtahování svalů PD tlačilo, tedy provádělo povel přesně opačný. Jednalo se však většinou o rodičky.


Závěrem

Pokud se s nějakým ze symptomů dysfunkce pánevního dna potýkáte, nebojte se vyhledat pomoc nejen lékaře, ale také odborného fyzioterapeuta.

Takovéto rozhodnutí Vám totiž může výrazně vylepšit kvalitu vašeho života.






9 zobrazení

Kommentare


bottom of page