top of page

Nejčastější úrazy v ziměČastá zranění v zimním období

Zimu může být obtížné přežít bez pádu. Ať už jdete vyhodit smetí nebo během svátků věšíte vánoční světla, i ty nejmenší úkoly se mohou stát rizikem úrazu. Dobrou zprávou ale je, že existuje několik věcí, které pro sebe můžete udělat, abyste se vyhnuli některým z nejčastějších zranění spojených se zimou.


Nejčastější příčiny zimních úrazů


Kluzké podmínky

S příchodem zimního období přichází námraza. Kluzký povrch příjezdových cest, chodníků, schodů a silnic, všichni to známe. Zrádné na nich je to, že od pohledu působí bezpečně, dokud není příliš pozdě a vy neležíte na zemi.


Zledovatělé povrchy jsou hlavní příčinou některých hlavních zranění souvisejících s pádem.

Mezi možné zdravotní újmy patří mimo jiné poranění zad, hlavy, vykloubení nebo zlomeniny zejména krčku kyčelního kloubu u starších osob. V lepším případě pouze bolestivé pohmoždění.


Venkovní aktivity a zimní sporty

Celoroční pohyb a sport jsou skvělým způsobem, jak se udržet v kondici. Ani ten ovšem není bez rizika.

Sáňkování, lyžování, bruslení, jízda na snowboardu, tubing nebo sněhová koulovačka, to vše jsou zábavné i zdraví prospěšné aktivity.

Tyto aktivity nicméně zvýšují pravděpodobnost úrazu během zimní sezóny.


Mezi nejčastější zimní úrazy, ke kterým může dojít při provozování venkovních aktivit, patří podvrtnutí, svalové výrony, natažení vazů kolenních kloubů až jejich úplné přetržení, zranění loktů, zlomeniny kostí častěji v oblasti horních končetin, natržení svalů a poranění zad např. naražená kostrč nebo v závažnějším případě i výhřez ploténky.


Odklízení sněhu a ledu

Byť byste to možná nehádali, ale odklízení sněhu a venkovní práce statisticky způsobují více zranění než samotné zimní sporty.

Odstraňování zejména těžkého mokrého sněhu z chodníků a schodů způsobuje značný počet srdečních záchvatů.

Lékaři upozorňují na to, že odhazování sněhu a ledu je fyzicky velmi namáhavá činnost, na kterou řada lidí není zvyklá. Netrénované svaly jsou jednak nedostatečně prohřáté, a především nejsou připravené na takovou míru zátěže. Častým úrazem v takových případech bývá výhřez ploténky, který můžete zprvu identifikovat jen jako lupnutí v zádech, kde dojde k mírnému posunu a výhřez se s časem zvětšuje, až vás jeho symptomatika nakonec dovede do čekárny lékaře. Nebezpečné na celé situaci je to, že úraz podceníte a nezajdete si (např. o svátcích) na kontrolu k lékaři.


Prevence výhřezu ploténky

Základem prevence jsou napřímená záda s ohýbáním v kyčelních a kolenních kloubech. Stát by měl člověk zeširoka, pro snížení těžiště a tím lepší stabilitu. Chodidla směřují vždy k lopatě, přičemž samotná lopata by měla mít dostatečně dlouhou násadu. Aby nedošlo ke zranění, je nutný také častější odpočinek (nedělat vše naráz) a realistický odhad vašich fyzických možností.

Pokud budete odstraňovat led ze střechy či okapů ujistěte se, že žebřík není kluzký a stojí pevně na čistém a neklouzavém povrchu.


Řízení a kolize motorových vozidel

Bezpečná jízda za nepříznivého počasí je náročný úkol a může být ještě složitější, pokud se jedná o tzv. černý led, ostré zatáčky a skryté nečistoty pokryté sněhem. Zimní podmínky na silnicích jsou příčinou tisíců nehod a zranění ročně.

I ta nejmenší dopravní nehoda v zimě může způsobit vám i vašim spolujezdcům zranění s dlouhodobými následky.

Nejčastější zimní zranění

 • Zranění zad

 • Poranění míchy a obratlů

 • Poranění hlavy a otřesy mozku

 • Úrazy krční páteře

 • Whiplash syndrom při autonehodě

 • Vykloubení kyčelního a ramenního kloubu

 • Natažení až ruptura svalů a šlach

 • Bolesti a namožení

 • Kostní zlomeniny

 • Přetržené křížové vazy

 • Podvrtnutí

 • Zranění lokte

 • Pohmožděniny

 • Tržné rány

 • Omrzliny

 • Odřeniny


Jak snížit riziko zimních zranění

Zde tedy uvádíme pár kroků, které lze podniknout ke snížení rizika vzniku zranění v zimě.


Snažte se zůstat aktivní

Jednou z hlavních příčin jakéhokoli namožení, podvrtnutí nebo natržení svalů je dlouhodobá fyzická nečinnost. Časem si vaše tělo začne zvykat na omezenou fyzickou aktivitu a je méně připraveno na namáhavé cvičení a náročnou fyzickou činnost. Vždy je dobré udělat něco pro to, abyste zůstali agilní i v zimních měsících.


Zkuste si několikrát týdně zacvičit doma, abyste udrželi své tělo aktivní a v dobré kondici a aby bylo připraveno zvládnout náročnou aktivitu v chladnějším období roku.


Zahřátí před aktivitami

Zahřátí a dodržování dalších správných návyků před jakoukoli fyzickou aktivitou vám pomůže snížit riziko zranění. K nácviku správných návyků před zahájením tréninku patří lehká rozcvička na zahřátí, protažení před tréninkem a po tréninku.


Rozcvička je dobrým začátkem, ale chce to se ujistit, že v zimních měsících tyto protahovací cviky do svého tréninkového režimu implementujete pravidelně.

S chladnějším počasím mají svaly tendenci se stahovat.

Před zahájením tréninku se budete chtít ujistit, že zvýšíte svou flexibilitu a zlepšíte rozsah pohybu provedením několika protahovacích cviků, abyste snížili napětí, které chladné počasí nepochybně způsobilo.

Když začínáte s tréninkem, postupujte pomalu a zvolna se vpravujte do prováděných cviků.


Používejte správnou obuv

Jak jsme zdůraznili výše, vykonávání některých běžných prací a úkolů venku může být v zimě náročné, ale riziko úrazu můžete výrazně snížit tím, že budete nosit vhodnou obuv pro dané podmínky. Snažte se nosit obuv, která je vyrobena nebo navržena přímo pro chladné, zledovatělé a zasněžené podmínky.


Vyhněte se nošení obuvi, která nemá velkou přilnavost nebo má relativně hladký povrch, protože taková obuv je náchylná k pádům a uklouznutí na kluzkém povrchu. Pokud můžete, snažte se vzít si s sebou náhradní pár bot, když jdete ven a na delší túry.

Než se vrhnete na sáňkování z oblíbeného kopce nebo bruslení, věnujte čas kontrole veškerého vybavení nebo příslušenství, které budete používat. To zahrnuje ujištění, že jsou všechny matice a šrouby utaženy, povrchy jsou čisté a suché a nejsou na nich žádné překážky, které by vás mohly při používání zranit.


Používejte správné vybavení a oblečení

Správné vybavení a oblečení může mít zásadní význam pro to, aby nedošlo k nehodě nebo zranění. Připravte se na nošením rukavic, dlouhých kalhot a teplé bundy. Nebojte se vrstvit tenčí kusy oblečení, aby vám bylo teplo, protože nechcete, abyste si přivodili omrzliny nebo podchlazení.

Techniku vrstvení oblečení koneckonců využívají i vojáci, kteří jsou na neustálé změny podmínek trénovaní.


Popis obrázku: I - první sací vrstva, II - druhá izolační vrstva, III - třetí vrstva ochranná


Správné vybavení také znamená, že při venkovních aktivitách nebo sportu máte na sobě správnou výstroj. Mezi nejběžnější ochranné pomůcky, které byste měli nosit, patří brýle, chrániče, teplé oblečení, helmy a rukavice.


Zkuste běhat uvnitř

Pokud patříte mezi vášnivé běžce, kteří si neodpustí běhání ani v zimě, možná dáváte přednost běhání venku. V zimních měsících byste však měli zvážit běhání uvnitř na běžeckém pásu nebo eliptickém trenažéru, protože v zimě dochází k některým z nejčastějších běžeckých zranění.


Běhání uvnitř se doporučuje, když teplota klesne pod bod mrazu, abyste předešli omrzlinám nebo potížím s dýcháním, zejména pokud trpíte astmatem nebo jinými plicními onemocněními.

Zpomalte a zkraťte délku kroku

Když jdete po zmrzlém povrchu, snažte se zkrátit délku kroku. Vyvarujte se rychlé chůzi a snažte se vědomě zpomalit při jakékoli fyzické aktivitě. Při provádění venkovních aktivit nebo cestování nespěchejte. Vyhraďte si dostatečnou časovou rezervu, abyste si ze spěchu nezpůsobili žádný úraz.


Zvažte nasypání soli na ledové plochy

Jednou z nejbezpečnějších věcí, kterou můžete udělat, abyste výrazně snížili riziko zranění během zimních měsíců, je podniknout preventivní kroky předem. Jedním z nich je posypat solí ta zledovatělá místa, která mohou být obzvláště zrádná, mohou způsobit vážná zranění, když namrznou nebo se na nich nahromadí sníh. Kromě toho zvažte přidání světel kolem domu na místa, která nejsou v noci příliš viditelná. Vyhnout se kluzkému terénu je snazší, když skutečně vidíte, kam jdete.


Závěrem

Ať už tedy zimu máte rádi nebo ne, hlavní je přežít toto období ve zdraví. A od nás máte nyní tipy, díky kterým se můžete v zimě preventivně chránit při provádění Vašich více či méně oblíbených fyzických aktivitit.
11 zobrazení
bottom of page