top of page

PŘÍRUČKA NA BOLESTI ZAD - TIP Č. 4

Zdravý sed neexistuje!
Žijeme v době, která vyžaduje abychom seděli většinu svého času. Sedíme v autě, v hromadné dopravě, v práci, při jídle a jakmile přijdeme domů, většina z nás unavená padne na gauč.


Bohužel pro ty z Vás, kteří se sezení nevyhnou mám bohužel špatnou zprávu, zdravý sed neexistuje. Ano můžete si koupit tu nejdražší ergonomickou židli na trhu, podložit si jí speciálním sedákem na hýždě, mít podpěry jak pod krkem, tak pod bedry, přesně si nastavit úhel mezi počítačem, výškou Vašich očí a rukami a budete sedět 8 hodin v napřímeném sedu. Avšak ani toto Vás bohužel nezachrání. Nechápejte mě špatně, všechny tyto věci Vám sed odlehčí a díky tomu ho Vaše páteř bude tolerovat déle, ale 8 hodin v kuse to opravdu nezvládne.


Řešením je sedací rutina


Ano, na první pohled jednoduché řešení je většinou to správné.


Proto pro Vás mám pár tipů, jak zvládnout dlouhé sezení:

  • aspoň každých 30 minut změňte polohu - je jedno jestli si jednu nohu dáte za hlavu či se vyhrbíte do jedné či druhé strany, ale tyto polohy měňte často a zkuste zatěžovat obě strany rovnoměrně - například pokud si většinou dáváte pravou nohu přes levou, otočte to.

    • pamatujte! Páteř nesnáší dlouhé statické polohy

  • využívejte ergonomické pomůcky - nejjednodušší je pořídit si overball a položit si ho na opěrku jako podporu bederní páteře - pokud je Vám to příjemné, můžete si overball po páteři posouvat


  • každou hodinu vstaňte a jděte se projít - jsou aktivity u kterých nemůžete či nemusíte sedět, využijte je - u telefonátu můžete chodit po kanceláři, jděte si udělat kafe, projděte se po chodbě, na záchod atd.

  • zacvičte si, protáhněte se - kdo má možnost, můžete si do kanceláře dát podložku a aspoň dvakrát za den se můžete jen natáhnout na pár minut či si zacvičit lehce nebo se protáhnout - pro páteř je horizontální poloha nejpříjemnější.

  • zařaďte do dne záklony - většinu našich aktivit i sezení držíme páteř v mírně vyhrbeným či předkloněným postoji - zkuste tento postoj kompenzovat občasným zakloněním páteře do opačného směru - můžete toto provádět ve stoje či si pomoci opřením o zeď - nejlépe však tyto záklony můžete provádět vleže na podložce.


Na závěr

Abychom si vše shrnuli. To hlavní co si můžete odnést z dnešního tipu je, že páteř má ráda dynamiku a nesnáší statiku. Proto přes den v práci se snažte zařazovat co nejvíce pohybu, měňte co nejvíce polohy a nebojte se v kanceláři i prostě natáhnout na podložku. Nic totiž nekazí Váš výkon a soustředěnost v práci více, než otravná bolest v zádech.


Kdo potřebuje individuální lekci

Pokud potřebujete poradit s denním režimem a jak upravit Vaše aktivity, tak aby Vaše záda netrpěla, ozvěte se nám přes kontaktní formulář či telefonicky a domluvíme si termín edukace či terapie


.


52 zobrazení

ความคิดเห็น


bottom of page