top of page

Skolióza a bolest zad

MUDr. Michal Sičák

Aktualizováno: 19. 12. 2024


Obr. 1 - 3D rekonstrukce zakřivení páteře při vysokém stupni skoliózy


Skolióza je zakřivení páteře ve všech rovinách páteře nejlépe viditelné jako zakřivení páteře do strany (při srovnání levé a pravé strany těla). To se liší od přirozeného zakřivení těla směrem dopředu. Obvykle je mírná a nezpůsobuje žádné příznaky, ale může vést k bolestem zad, nesprávnému držení těla, potížím s dechem, přetížení kloubů i nesprávné funkci vnitřních orgánů. Tento stav se nejčastěji diagnostikuje v období dospívání (13-15 let), ale může se projevit až v pozdní dospělosti. Léčba zahrnuje zejména fyzioterapii v těžších případech poté ortézy až operaci.

Obr. 2 - Srovnávací snímky normální křivky páteře vs. skoliózy


Co je skolióza?

Vaše páteř je při pohledu zboku přirozeně mírně zakřivená dopředu (lordóza) a dozadu (kyfóza). Při pohledu zezadu se u skoliózy páteř stáčí atypicky doleva a doprava s rotací těl obratlů kolem osy páteře a vytváří tvar písmene S nebo C.

"Většina případů skoliózy je mírná a nevyžaduje operační zásah. Těžké případy mohou způsobovat nerovnoměrné držení těla a bolesti. Léčba pak může vyžadovat nošení ortézy nebo operaci."

Obr. 3 Tvar křivky skoliózy vlevo tvar S, vpravo tvar C

Typy skolióz

V praxi rozlišujeme tři typy skolióz dle příčin jejich vzniku.

Idiopatická skolióza: Jedná se o nejčastější typ. „Idiopatická“ znamená, že příčina není známa. Výzkumy však naznačují, že se vyskytuje v rodinách a má genetickou (dědičnou) souvislost.

Vrozená skolióza: Jedná se o vzácnou abnormalitu páteře, kterou může lékař zjistit již při narození. Vzniká, když se obratle během embryonálního vývoje nevytvoří tak, jak by měly.

Neuromuskulární skolióza: Tento typ skoliózy způsobují abnormality ve svalech a nervech, které podpírají páteř. Obvykle se vyskytuje spolu s nervovými nebo svalovými onemocněními, jako je úraz, dětská mozková obrna, rozštěp páteře nebo svalová dystrofie.

Od svého lékaře můžete slyšet, že skolióza diagnostikována v dospělosti se označuje jako skolióza dospělých neboli degenerativní skolióza. Možná jste měli mírnou, nediagnostikovanou skoliózu po celý život, aniž byste o tom věděli.

Příznaky se mohou zhoršovat nebo objevovat s tím, jak vaše tělo stárne, což má za následek pozdní diagnózu.

Konkrétně ke skolióze v dospělosti dochází, když vaše meziobratlové disky a klouby zeslábnou, nebo když ztratíte hustotu kostí. Například u žen často bývá spouštěčem osteoporóza.


Zdravotníci také rozlišují typy idiopatické skoliózy podle toho, v kterém období Vám byla diagnostikována. Jedná se o:


Obr. 4 snímky typu dětské, juvenilní a adolescentní skoliózy - pohled zepředu


A) Dětskou skoliózu: Věk mladší než 3 roky.

B) Juvenilní skoliózu: Věk od 3 do 10 let.

C) Adolescentní skoliózu: Věk od 11 do 18 let.

D) Idiopatická skolióza dospělých: Diagnostikována kdykoli po 18. roce života, kdy je už dokončen růst kostry.

Pro laika se toto dělení může zdát zcela zbytečné, nicméně pro lékaře a fyzioterapeuty je to velice podstatné odlišení, aby pochopili, v jakém stádiu vývoje se skoliotická křivka nachází, případně jak drastický vývoj ji může ještě čekat. Od toho se poté odvíjí i typ a frekvence léčby, kontrolních prohlídek i lékařských intervencí.


Rozšíření skoliózy

Celosvětově se udávají 2 procenta zjištěných případů. V ČR se například mluví o diagnostikovaných 2 % případů pouze u dětí. A nárůstu případů skoliózy neustále přibývá.

Některé stupně skoliózy, které jsou mírné a bez rentgenu pro pouhé oko neviditelné, nebývají řešeny ani vůbec diagnostikovány.

Smutným faktem navíc zůstává, že lidé od lékaře sice odcházejí s informací, že mají skoliózu, ale k poskytnutí bližších informací o typu skoliózy či návrhu, co by s tím měli dělat, se dál již nedočkají. To platí pochopitelně pro skoliotiky s menšími stupni zakřivení páteře. Pokud máte zakřivení mezi 20-40 stupni, lékař by Vám měl předepsat korzetoterapii a odeslat k fyzioterapeutovi. Realita nicméně bývá jiná. Dnes se již při křivce přesahující mírně 20 stupňů někteří lékaři snaží posílat pacienta na operaci, aniž by předtím vyzkoušel neinvazivní terapii. Nedochází navíc ani ke kontrole, zda pacient náhodou nemá páteřní křivku flexibilní nikoli rigidní. To znamená, že je schopen minimálně částečně či zcela své skoliotické držení těla cvičením kompenzovat. V tom případě totiž může operace napáchat značné škody na zbytku páteře, která nebude šrouby nastálo ukotvena.


Obr. 5 ortotická pomůcka MOOR - ukázka korzetoterapie


Projevy skoliózy

Mírná skolióza obvykle nemusí vyvolat žádné projevy, ale mohou se vyskytovat:

⦁ Bolesti zad

⦁ Obtíže při vzpřímeném stoji

⦁ Slabost svalů jádra těla

⦁ Bolest, necitlivost nebo slabost nohou


Příznaky skoliózy

⦁ Nestejná výška ramen či jejich zakřivení

⦁ Vystouplé lopatky

⦁ Hlava mimo přímou osu páteře či pánve

⦁ Nesouměrná křivka v pase

⦁ Stranově nesouměrné boky

⦁ Jedna strana spodních žeber více vystouplá/viditelná oproti druhé straně

⦁ Neustálé naklánění na jednu stranu

⦁ Nestejná délka dolních končetin

⦁ Změny vzhledu nebo textury kůže (dolíčky, skvrny po ochlupení, změna barvy kůže). Ty se vyskytují na zádech podél páteře.

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, obraťte se na praktického lékaře či ortopeda a nechte se vyšetřit.

Obr. 6 - Ukázka skeletu ovlivněného skoliózou


Postupem času si můžete všimnout:

⦁ Úbytku výšky

⦁ Nerovnoměrného postavení pánve a boků


Kterou část páteře skolióza postihuje?

Skolióza může postihnout kteroukoli část páteře. Existují určité rozdíly v závislosti na věku.

U dospívajících se většina případů vyskytuje v oblasti hrudní páteře (hrudního koše).

Dospělí se potýkají se skoliotickým syndromem: Hlavní problém je v oblasti bederní páteře. Bederní páteř je nejvíce náchylná ke změnám, které se projevují stárnutím nebo degenerací, což zvyšuje příznaky, jako je bolest.


Jaké jsou komplikace skoliózy?

Bez léčby mohou závažné případy skoliózy vést k:

⦁ Dlouhotrvající bolesti

⦁ Tělesné deformaci všech kloubů

⦁ Poškození orgánů

⦁ Poškození nervů

⦁ Dřívějšímu nástupu artritidy

⦁ Únik míšního moku

⦁ Obtíže s dýcháním


Měření a léčba skoliózy

Lékař změří zakřivení vaší páteře ve stupních na základě rentgenového snímku. Dle stupně zakřivení následně ohodnotí její závažnost:

Žádná diagnóza skoliózy: méně než 10 stupňů – jedná se pouze o skoliotické držení, které by se mělo dále řešit fyzioterapií, aby nepřešlo ve skoliózu.

Mírná skolióza: od 10 do 24 stupňů – řeší se pohybovou fyzioterapií s prvky respirační fyzioterapie.

Středně těžká skolióza: mezi 25 a 39 stupni – řeší se fyzioterapií a korzetoterapií

Těžká skolióza: více než 40 stupňů – indikována k operaci za jasného zjištění rigidity páteře tzn. nelze již křivku pohybem ovlivnit.


Obr. 7 - ilustrační obrázek zakřivení lidského těla při skolióze


Rehabilitace by tedy měla probíhat ve všech případech, nicméně jaký typ léčby zvolit závisí na pacientovi nikoli lékaři. Ten může pacientovi pouze doporučit řešení při kterém vždy zohledňuje:

⦁ Typ skoliózy

⦁ Stupeň zakřivení

⦁ Vaši rodinnou anamnézu skoliózy

⦁ Váš věk

⦁ Počet zbývajících let růstu do kosterní zralosti

Léčba se zaměřuje na zmírnění příznaků a kompenzaci křivky, nikoli nutně na její narovnání. Toho se dá dosáhnout pouze v malém počtu případů a maximálně do 20 stupňů zakřivení.

Cílem je zmírnit příznaky a progresi křivky a zlepšit funkci vaší páteře a orgánových soustav.

Je operace řešení k odstranění skoliózy?

Nejprve je nutné podotknout, že existují vážné případy skoliózy, kdy je křivka natolik velká a páteř zcela rigidní, že se skolióza řeší zejména operací. Nicméně takových případů není tolik a na prvním místě by měla být vždy fyzioterapie.

Léčba skoliózy konzervativní cestou je běh na dlouhou trať a pacient si musí být vědom, že režimová opatření a typy cvičení bude muset zařadit do svého života už napořád, pokud nechce, aby došlo ke zhoršování jeho zdravotního stavu.

Co když je ale křivka na pomezí mezi operačním řešením a fyzioterapií a pacientovi se cvičit nechce? Není pro něj lepší volba operace, kdy se křivka pomocí tyčí a šroubů, tj. fúze obratlů „narovná“?

Obr. 8 - stav páteře vlevo po operaci, vpravo před operačním zákrokem


Pak to samozřejmě záleží na daném člověku. Někteří to s operací raději risknou, aby měli tzv. "klid". Je tu pravděpodobnost, že risk vyjde a operace do budoucna pomůže od bolesti. Takových případů, ale není bohužel zase tolik. Je nutné zmínit, že kromě toho, že je operace velký zásah do těla nemalým zdravotním rizikem, který následně stejně fyzioterapii a rehabilitaci jako takovou vyžaduje, je také pro stavy s flexibilní či dokonce kompenzovanou skoliotickou křivkou do budoucna nemalým problémem.

Abychom si rozuměli kompenzovaná skoliotická křivka je v případě, kdy páteř pacienta je natolik ohebná, že je člověk schopen cíleným pohybem křivku prakticky narovnat tak, že se stává pro pouhé oko neviditelnou. Pokud je páteř takového člověka natolik flexibilní, že dokáže stupeň skoliózy sama zastabilizovat, pak nejen že je pro takovou páteř operace téměř zbytečná, ale hrozí, že po umělé stabilizaci a narovnání úseku páteře kovovými tyčemi, se začnou „bouřit“ obratle a úseky páteře, do kterých operace nezasáhla a skolióza se začne tvořit nanovo rychleji, dokonce s horším úhlem nad či pod operovanou oblastí. To se již díky zcela nepohyblivému úseku operované části páteře hůře zvládá fyzioterapií a tak hrozí reoperace, kde se stabilizuje další úsek páteře. Ve výsledku se stává páteř zcela nepohyblivou. Připočtěte si k tomu rizika operace, pooperační bolesti, zdlouhavou rehabilitaci a nejistý výsledek operace a každý si sám odpoví, zda raději budete s křivkou cvičit hned od začátku s možným vyhnutím se operaci nebo do takového rizika půjdete rovnou.


Rada závěrem

Pokud Vám skolióza byla zjištěna, neprobíhá u Vás žádná fyzioterapie a trpíte některým z příznaků uvedeným v článku, potom chtějte po svém lékaři podrobnou zprávu či popis křivky vaší páteře před návštěvou fyzioterapie. Usnadníte tím celý rehabilitační proces sobě i svému terapeutovi.



Zdroje obrázků:


45 zobrazení

Commentaires


bottom of page