top of page
Fyzioterapie

LÉČBA PORUCH PÁNEVNÍHO DNA

Svaly pánevního dna se významně podílejí na stabilizaci páteře a správném postavení těla a tvoří součást hlubokého stabilizačního systému.

LÉČBA PORUCH PÁNEVNÍHO DNA

INKONTINENCE JAKO ČASTÝ SYMPTOM

Image by Anthony Tran

Co si představit pod pojmem “pánevní dno”?

Pánevní dno je tvořeno skupinou svalů, které plní velmi důležitou úlohu. Podpírají orgány malé pánve, močový měchýř, pohlavní orgány a konečník. Mezi pánevní svaly patří svěrače, které slouží k ovládání močové trubice a konečníku. Svaly pánevního dna se také významně podílejí na stabilizaci páteře a správném postavení těla a tvoří součást hlubokého stabilizačního systému.

 

Jak se porucha pánevního dna může projevit? 

Mezi symptomy spojené s poruchou pánevního dna patří například bolesti v oblasti pánve, kostrče a bederní páteře. Dysfunkce pánevního dna může způsobit například i funkční neplodnost u muže i ženy, poruchy močení a sexuální dysfunkci.

 

Jak zjistím, že mé potíže souvisí s pánevním dnem?

Pokud trpíte některým z výše uvedených symptomů a dlouhodobě neznáte příčinu těchto obtíží, může se jednat právě o pánevní dno. Pro správnou diagnostiku u nás pacienti absolvují vstupní vyšetření u lékaře, které vyloučí jiné diagnózy a určí funkčnost pánevního dna.

 

Pokud se u mě potvrdí porucha pánevního dna, co následuje?

Po absolvování vyšetření budete zařazeni do našeho programu. Léčba zahrnuje především práci s fyzioterapeutem, který vás naučí správně aktivovat svaly pánevního dna. Pro léčbu využíváme nejen edukaci cvičení, ale i speciální elektrostimulaci svalů pánevního dna. Léčebný program je pro každého nastaven individuálně. Po absolvování 20 terapií
1-2x týdně je základní program ukončen a poté docházíte na kontroly každé 2-4 měsíce, či v případě potřeby.

 

Co vše mě čeká na těchto terapiích? 

V průběhu těchto terapií s vámi bude terapeut postupně procházet všechny techniky a metody, které mají za cíl zlepšit funkci pánevního dna. Nejdříve je nutná edukace, aby pacient pochopil příčinu jeho problému. Poté je důležitá behaviorální terapie, zaměřená na odstranění špatných návyků, které vedly k poruše pánevního dna. Budete společně nacvičovat různé relaxační techniky pro uvolnění svalů a postupně absolvovat trénink svalů pánevního dna. Před započetím terapií také podstoupíte vyšetření fyzioterapeutem, které určí další problematické oblasti na těle, které úzce souvisí s pánevním dnem. Například poruchy stabilizačního systému páteře, přetížené či ochablé svaly v okolí páteře a pánevního dna.

 

Z jakého důvodu se do léčby zařazuje elektrostimulace? 

Elektrostimulace je indikována především u pacientů, kteří nejsou schopni sami aktivovat svaly pánevního dna. Díky elektrostimulaci pomáháme pacientům svaly aktivovat. Zároveň elektrostimulace dokáže zlepšit klidový tonus (tedy napětí) svalů a tím snížit bolest v jeho okolí.

bottom of page