top of page

Úspěšná a trvající léčba našeho pacienta

Aktualizováno: 11. 12. 2023Průvodní příznaky onemocnění

Klient P.H. ročník 1993 k nám na kliniku Altanea přišel v listopadu 2019, kdy nás vyhledal za účelem léčby dlouhodobé oboustranné bolesti bederní krajiny. Bolest u něj začala již kolem 23 let, poté na nějakou dobu ustoupila a po třech letech se vrátila s ještě větší intenzitou. Klient pravidelně prožíval tzv. ataky, kdy se bolest a pohyblivost výrazně zhoršila. Vyskytovala se střídavě na pravé i levé straně při prohnutí zad a měla tupý charakter. Občas vyzařovala do levé dolní končetiny. Klient již dříve absolvoval různé metody léčby na jiných pracovištích, například klasickou fyzioterapii, fyzikální terapii, lymfatické masáže a byl i u léčitele. Všechny metody vždy částečně ulevily od bolesti, ale měly tendenci k opětovné recidivě.


Vstupní hodnocení

Klient absolvoval základní vstupní vyšetření, tedy magnetickou rezonanci bederní páteře a komplexní vyšetření krve. Na MR byl pokročilejší nález, v segmentu L4/5 byl levostranný paramediální výhřez ploténky s přesahem 6/11/15 mm v různých rozměrech, který utlačoval odstupující míšní kořen L5 vlevo. V segmentu L5/S1 prominoval disk s přesahem 5mm a způsoboval mírný útlak durálního vaku míchy. Z vyšetření krve byl navíc pacientovi, který se již léčil na vysoký krevní tlak, diagnostikován zhoršený lipidový metabolismus.

Obr. Výhřez v oblasti L4/5


Podstoupená terapie

Na základě vyšetření byla klientovi navržena dlouhodobá intenzivní léčba trvající přibližně 8-10 měsíců. Klient docházel pravidelně 2x týdně na terapie trvající 2 hodiny. Absolvoval rozšířenou elektroterapii, spinální dekompresi, měkké techniky a laseroterapii. Po odeznění akutní fáze léčby bylo navíc zařazeno i fyzioterapeutické cvičení. Paralelně k nám klient docházel i na přístrojovou léčbu zdravotnickým

přístrojem ReduStim zaměřenou na snížení cholesterolu a vysokého krevního tlaku.

Obr. Přístroj ReduStim na zlepšení lipidového metabolismu

Výsledek léčby

Klient byl po ukončení léčby podstoupil kontrolní magnetickou rezonanci pro objektivizaci subjektivních pocitů změny zdravotního stavu. Z MR bylo patrné zmenšení výhřezu L4/L5 přibližně o 4-6 mm v různých rozměrech. V segmentu L5/S1 se vyklenutí disku taktéž upravilo a to o téměř 3mm, takže se podařilo snížit jinak zvýšený tlak na míchu. Při pokračování v domácí terapii jsme očekávali plné vstřebání výhřezu.

Aktuální stav


Pacient je nyní 3. rok po absolvování naší léčby zcela bez obtíží a to i bez užívání léků proti bolesti. Doma pokračuje v udržovacím cvičení a dodržování zásad školy zad, na které byl námi zainstruován.

Subjektivně je klient již třetím rokem bez bolesti. Pocit ztuhnutí svalů cítí pouze při vysoké fyzické námaze, nebo při nedodržení zásad péče o záda. Bolest jako taková se však za celou dobu po absolvování terapie na naší klinice nevrátila. Vysoký krevní tlak se mu snížil, a proto léky na něj již brát nemusí. Došlo u něj též ke snížení hodnot viscerálního tuku.

Přečtěte si nyní příběh z jeho vlastních úst.


Slovy pacienta...


"Do Altanea Clinic jsem přišel s těžkými bolestmi zad. Bolest v kříži při snaze o větší pohybovou aktivitu byla téměř nesnesitelná. Na stupnici od 0 do 10 to byla tak 12tka.

Před diagnostikováním výhřezu jsem byl blázen do pohybu. Kolo, hory, lyže, běh, posilovna. Dělal jsem i různé kolektivní sporty, ale pak mě při tréninku z ničeho nic chytla záda. Absolvoval jsem proto několik opichů u neurologa a bolest byla sice snesitelnější, ale do původního stavu se to úplně nevrátilo."


"Zkoušel jsem pak další tři roky ještě různé fyzioterapie, fyzikální terapie, akupunkturu, thajské masáže, ale stav se po každé náročnější aktivitě stejně zhoršoval a bolest se pořád vracela. "

"Poté, co se nález na magnetické rezonanci potvrdil, mě doktoři začali strašit operací, ale na tu jsem tak mladý prostě jít nechtěl."

"Byl jsem prakticky v koncích s možnostmi, když jsem se dozvěděl o léčbě dekompresí páteře a z konzultace s lékařem jsem cítil, že by mi mohla pomoct. Byl jsem nicméně dopředu upozorněn, že zvrátit stav je možné, ale je to tzv. běh na dlouhou trať. Přijal jsem to s tím, že něco zkusit musím, pokud se nechci pohybu vzdát nadobro. "

"Když jsem ten stůl (spinální dekomprese) poprvé uviděl, tak jsem se trochu obával, jak bude ošetření vypadat. Bude to bolet? A vážně mi to pomůže?

Nakonec se ukázalo, že jsem se bál zbytečně. Ošetření bylo popravdě uvolňující natolik, že jsem tam po pár terapiích pravidelně usínal.

Celá léčebná procedura vlastně byla příjemná a bezbolestná. Dokonce i to cvičení jsem si užíval, protože jsem se konečně zase mohl hýbat bez bolesti. "


"Postupně jsem začal vysazovat léky, lépe spát, hýbat se a nabírat kondici. "

"S odcházející bolestí jsem cítil, jak se mi zlepšuje celková hybnost, takže jsem si po čase už mohl dovolit i začít zařazovat další pohybové aktivity, mimo ty fyzioterapeutické. Úroveň bolesti klesala z té dvanáctky až na finální nulu.

Ano, byl to dlouhý proces, jak slibovali, ale stálo to za to. Pořád se samozřejmě musím hlídat, abych neudělal nějaký zbrklý pohyb a abych dodržoval určité zásady péče o záda, ale alespoň teď vím, kde jsem dřív dělal chyby a můžu teď těm bolestivým stavů předejít."

"Celkově na mě tento léčebný program působil až zázračně a věřím, že pomůže i ostatním pacientům."

"Děkuji každému z týmu Altanea Clinic za to, že mě postavili takříkajíc zpátky na nohy a umožnili mi žít opět bez bolesti."


81 zobrazení

Comments


bottom of page