top of page

10 možných důvodů, proč Vás nepřestávají bolet kloubyAť už jste přehnali trénink v posilovně, proháněli se po tenisových kurtech nebo příliš dlouho psali na počítači, existuje mnoho důvodů, proč můžete pociťovat bolest v kloubech. Věřte, že v tom nejste sami.

V mezinárodních průzkumech bylo zjištěno, že za posledních 30 dnů trpí nějakou formou kloubní bolesti až 30% dospělých.


Běžnými projevy bolesti kloubu bývají otoky, pocit tepla nad místem bolesti, zarudnutí, citlivost a bolest vázána na konkrétní pohyb

Pokud je příčina potíží zřejmá, například po úrazu, obvykle není důvod k panice. I když je třeba dodat, že lékaře byste měli navštívit nejen v případě přetrvávající bolesti, ale pro kontrolu, že nebyly poškozeny žádné okolní struktury.

Co když vás ale bolí klouby neustále a vy netušíte proč? Nebo máte netypické příznaky, které si nedokážete vysvětlit?


Ve vzácných případech může být bolest kloubů signálem, že se děje něco docela vážného, například autoimunitní porucha, ale třeba též pohlavně přenosná choroba. V mnoha případech je však pravděpodobné, že vás klouby bolí kvůli běžnějšímu problému. Zde je přehled některých stavů, které vám mohou způsobovat bolest, v pořadí od nejběžnějších po vzácnější.
1. Jednoduše stárnete.

Vaše klouby vás celý život nesly, podpíraly a umožňovaly vám vést aktivní život.

Bohužel žádný biologický materiál není nesmrtelný. S časem se opotřebovává chrupavka, které vyrovnává nesourodé tlaky a přenosy pohybu v kloubních spojeních. Samotná kost ztrácí časem na pružnosti i pevnosti, a pokud zatížení kloubu není rovnoměrné, dochází ke změnám struktury a obranným mechanismům, které ovšem časem mohou působit víc škody než užitku.

Zdrojem bolesti jsou časté repetitivní pohyby a polohy, asymetrická zátěž kloubů či svalové dysbalance.

Bolesti kloubů jsou tedy s přibývajícím věkem velmi časté.

"Většina z nás, pokud má štěstí, že se dožije dostatečně vysokého věku, se nevyhnutelně setká s nějakou formou bolesti kloubů".

2. Starší zranění opět způsobuje problémy.

Zranění v dřívějším věku - ať už bylo léčeno, nebo ne - může zvýšit riziko pozdějších bolestí kloubů.

Poranění vazů, šlach nebo kostní zlomeniny mohou časem vést k opakujícím se zánětům. I když vám lékař pomohl léky zvládnout příznaky bolesti, poranění a vnitřní zjizvení tkání již nikdy zcela nevymizí. Na místě poškození dochází k nahrazení původní tkáně, tkání pojivovou. Ačkoli se jizvy (včetně hloubkových a mikroskopických) touto tkání zacelí, nikdy už poškozená tkáň nebude mít stejnou funkčnost jako před zraněním.

Pokud jste si tedy např. ve dvaceti přetrhly vazy v koleni, připravte se na to, že za 10, 20 až 30 let můžete očekávat dřívější nástup artritidy.3. Potýkáte se s burzitidou.

Podle Národního institutu pro artritidu a muskuloskeletální a kožní onemocnění (NIAMS) definuje burzitidu jako otok burzy, malého vaku naplněného tekutinou, který funguje jako polštář mezi kostí a dalšími pohyblivými částmi těla, jako jsou vaše svaly, šlachy nebo kůže. Bursitida může způsobovat otoky a bolesti svalů, kostí a kloubů. Burzy se nacházejí v mnoha částech těla, ale nejčastěji se vyskytují v ramenou, loktech, zápěstích, kyčlích, kolenou a kotnících. V burzách se vyskytuje vysoká koncentrace nervů. Nastane-li v burze otok a zánět jako následek traumatického zranění nebo vysokého přetěžování kloubu, dojde k útlaku těchto nervů, které následně spouští bolest.

Burzitida se může vyvinout také z nesouvisejícího zranění, například z kulhání při bolesti zad - to může vést k burzitidě v koleni nebo kyčli.


4. Problém se štítnou žlázou.

Štítná žláza je malá žláza ve tvaru motýla v přední části krku a vytváří hormony, které řídí způsob, jakým vaše tělo využívá energii. Tyto hormony ovlivňují mnoho různých funkcí ve vašem těle a mimo jiné umožňují, aby vaše klouby a svaly zůstaly tzv. promazané a zdravé.


Pokud trpíte hypotyreózou, vaše štítná žláza nevytváří dostatek hormonů, které vaše tělo potřebuje. To může mít nepříznivý vliv na vaše klouby a způsobit, že budete náchylní ke kloubním potížím nebo zraněním. Jednoduchým způsobem, jak tuto variantu vyloučit, je chodit na pravidelné prohlídky a krevní odběry k praktickému lékaři a při podezření na onemocnění, si nechat štítnou žlázu zkontrolovat sono vyšetřením.


5. Může to být příznak revmatoidní artritidy.

Revmatoidní artritida (RA) se liší od opotřebení (osteoartritidy), které se běžně vyvíjí s věkem.

RA je autoimunitní onemocnění a neúměrně často postihuje ženy. Z více než 130 tisíc lidí, kteří jí v ČR trpí, je 75 % žen.

Je znepokojující, že se toto onemocnění vyskytuje stále častěji i u mladých pacientů.

Citlivé, oteklé klouby a pocit ranní ztuhlosti jsou klasickými příznaky RA. Můžete mít také únavu, horečku nebo úbytek na váze, který si nedokážete vysvětlit.


Přestože ne všechny tyto příčiny bolesti kloubů lze vyléčit, lze je léčit. Některé budou vyžadovat léčbu antibiotiky nebo jinými léky na předpis. Jiné se mohou časem a odpočinkem samy zlepšit. Jakákoli přetrvávající bolest kloubů by však měla být dostatečným důvodem ke kontrole u vašeho ošetřujícího lékaře. Ten vás pravděpodobně doporučí k revmatologovi, aby vám stanovil správnou diagnózu a zajistil vhodnou léčbu šitou na míru.6. Nebo se může jednat o infekční (septickou) artritidu.

Pokud upadnete, říznete se, nebo se píchnete a ránu si řádně neočistíte vodou s mýdlem nebo dezinfekcí, může se blízký kloub infikovat běžnými bakteriemi, jako je zlatý stafylokok nebo streptokok. V dané oblasti poté zaznamenáte intenzivní otok a bolest. Následovat může horečka či zimnice.

Nejčastěji postiženými klouby jsou kolena, ale pravděpodobným místem výskytu jsou také kotníky, kyčle a zápěstí. Možná budete potřebovat intravenózní podání antibiotik a lékař bude muset z infikovaného kloubu vypustit tekutinu.

Neléčená septická artritida může vést k celotělové sepsi, která bývá smrtelná.

7. Možná máte dnu.

Bílkoviny jsou neuvěřitelně důležitou živinou, která pomáhá udržet si pocit sytosti, budovat svalovou hmotu a cítit se plní energie. Jenže všeho (i dobrého) moc škodí.

Pokud jíte příliš mnoho bílkovin, vaše tělo produkuje velké množství kyseliny močové a nedokáže ji celou z těla vyloučit. To způsobuje intenzivní zánětlivou reakci.Říká se jí dna (arthritis uratica) a je to jeden z nejbolestivějších typů artritidy, který existuje. Příznaky dny, jako je horko, otok, zarudnutí a těžko ignorovatelná bolest, se běžně objevují nejprve v palci u nohy, poté se rozšíří do dalších kloubů.


Přetížení těla bílkovinami není jediným rizikovým faktorem. Příliš mnoho alkoholu nebo sladkých nápojů, dehydratace nebo užívání některých typů léků (např. beta-blokátorů) může také vyvolat záchvat dny. Riziková je také nadměrná hmotnost.


8. Může na vás číhat borelióza.

Ročně je v České republice napadeno klíštětem přenášejícím tuto chorobu zhruba

4 000 lidí.


Pravděpodobnost klinické manifestace po přisátí infikovaného klíštěte je mezi 2–4 %, přičemž promořenost v ČR se pohybuje okolo 5–10 % (někde až 30%)

Mezi časné příznaky boreliozy patří únava, malátnost, horečka, bolest hlavy, svalů i otoky lymfatických uzlin. V mnoha případech se po místě vpichu objeví skvrna s výrazně ohraničenými okraji a bílým středem. Inkubační doba boreliózy se pohybuje v rozmezí několika dnů až týdnů, většinou je to 7–14 dní, ale tolerance je až 3–30 dní.

Pokud nepřijde časná lékařská intervence, mohou se bakterie rozšířit do vašich kloubů, zejména do kolen.

Může se u vás také objevit ztuhlost šíje a bolesti rukou a nohou. Časem borelióza napadá i vaše srdce a nervový systém.


9. Může se jednat o příznaky lupusu.

Lupus je autoimunitní onemocnění, které může zničit všechny vaše klouby, pokud se neléčí. Lidé s lupusem mají hyperaktivní imunitní systém, který se může mylně zaměřit na klouby, ale i na kůži, krev, ledviny a další orgány.


Vedle oteklých a bolestivých kloubů se může objevit vyrážka ve tvaru motýla na tvářích, ale příznaky jsou u každého jiné. Příznakem lupusu může být také vypadávání vlasů, potíže s dýcháním, problémy s pamětí, vředy v ústech a suchost očí a úst.10. Na vině je také kapavka.

Tato pohlavně přenosná choroba nepostihuje jen vaše genitálie, ale může pustošit i vaše klouby, protože způsobuje bolestivé onemocnění zvané gonokoková artritida. Postihuje více ženy než muže a překvapivě je nejčastější u sexuálně aktivních dospívajících dívek.


Pokud jí trpíte, může se u vás objevit jeden horký, červený a oteklý kloub (někteří lidé však skončí s několika bolestivými velkými klouby) spolu s dalšími příznaky pohlavně přenosné choroby, které zahrnují pocit pálení při močení, stejně jako výtok z penisu nebo zvýšený vaginální výtok.


Závěr

Pokud máte podezření, že by se Vás jedno z výše uvedených onemocnění mohlo týkat, prosím neváhejte navštívit lékaře. Vždy je lepší si diagnózu nechat vyvrátit, případně zahájit včas léčbu než si nenávratně nechat poškodit zdraví.


33 zobrazení

Comments


bottom of page