top of page

Porovnání vyšetření magnetickou rezonancí s CT scanem



MRI vs. CT vyšetření; diagnostika poranění a degenerativních onemocnění páteře

Určitě jste se již někdy zamysleli nad tím, jaký je rozdíl mezi magnetickou rezonancí a CT vyšetřením. Jsou tato vyšetření rovnocená nebo je jedno lepší než druhé?

Ve skutečnosti jsou oba testy cennými diagnostickými nástroji, které by měl lékař, který se stará o Váš zdravotní stav, v případě nutnosti využít. Pojďme si tedy rozdíly mezi nimi rozebrat.


Co dělá magnetická rezonance?

Magnetická rezonance (MRI) je vyšetření, které využívá magnetické pole a pulzy energie rádiových vln k vytvoření snímků orgánů a struktur uvnitř těla.

Stálé magnetické pole a rádiové frekvence se odrážejí od molekul tuku a vody ve vašem těle. Rádiové vlny jsou přenášeny do přijímače v přístroji, který je převeden na obraz těla, který lze použít k diagnostice problémů.


V mnoha případech poskytuje MRI odlišné informace o strukturách v těle, které lze zobrazit pomocí počítačové tomografie (CT), ale pomocí MRI lze také odhalit problémy, které nelze vidět jinými zobrazovacími metodami.

S vyšetřením magnetickou rezonancí nejsou spojena žádná známá rizika ani vedlejší účinky, pouze v prvních 12 týdnech těhotenství existuje velmi malé až teoretické riziko pro plod, a proto se v tomto období vyšetření u těhotných žen neprovádí. Vyšetření není bolestivé, nijak ho na svém těle neucítíte. Vzhledem k tomu, že se nepoužívá záření, lze zákrok bez problémů opakovat.


Protože pacienti musí během snímkování klidně ležet uvnitř velkého válce, někteří lidé proto mají během vyšetření pocit klaustrofobie. Pacienti, kteří se obávají, že by k tomu mohlo dojít, by se měli předem poradit s lékařem, který jim může napsat léky, které jim pomohou se během vyšetření lépe uvolnit.

Přístroj během vyšetření též vydává silný bouchavý zvuk, který může být pacientům nepříjemný. Doporučuje se tedy užití špuntů do uší nebo bývá nabídnuto využití sluchátek pro ochranu sluchu.


MRI se využívá k diagnostice:

  • posouzení morfologie a patologie měkkých tkání

  • kloubů (nejčastěji vyšetřováno zápěstí, kotník a páteř)

  • mozku a míchy

  • svalů, šlach

  • srdce a cév

  • prsou


V čem je MRI lepší než CT?

  • poskytuje jasný obraz o struktuře páteře

  • je lepší pro zobrazení měkkých tkání

  • detailněji zobrazuje vnitřní struktury jako jsou orgány

  • zobrazí rozdíl mezi normální a abnormální tkání

  • nevydává škodlivé záření


Co je CT vyšetření páteře?

Počítačová tomografie, známá spíše jako CT nebo CAT, je diagnostické lékařské vyšetření, které podobně jako tradiční rentgenové snímky vytváří několik snímků nebo fotografií vnitřku těla.

CT vyšetření je rychlé, 5-20 minut trvající bezbolestné vyšetření, které kombinuje sílu rentgenového záření s počítačem a vytváří 360stupňové, průřezové zobrazení vašeho těla. CT snímky vnitřních orgánů, kostí, měkkých tkání a cév poskytují větší detaily než tradiční rentgenové snímky, zejména měkkých tkání a cév.

Pomocí CT je jasně a přesně zobrazena kostní struktura obratlů páteře, meziobratlové ploténky a do jisté míry i měkké tkáně míchy.

Průřezové snímky vytvořené při CT vyšetření lze přeformátovat ve více rovinách a lze tak vytvářet trojrozměrné snímky. CAT má mnohostranné využití, ale je vhodné zejména pro diagnostiku nemocí a zhodnocení vážnosti zranění.

CT vyšetření se obvykle používá pro:

  • diagnostiku infekce, svalové poruchy a kostních zlomenin

  • zjištění vnitřního krvácení

  • posouzení rozsahu interních poranění

  • určení polohy útvarů a nádorů, včetně rakoviny

  • sledování účinnosti léčby rakoviny a srdečních onemocnění

  • navádění lékařů při zákrocích jako jsou operace či biopsie

V čem je CT vyšetření lepší než MRI?

  • zobrazuje lépe kosti

  • zobrazuje měkké tkáně a cévy současně

  • určuje přesněji problémy a stav poranění

  • vyhodnocuje problémy s plícemi a hrudníkem

  • odhaluje rakovinu či krevní sraženiny

  • lze používat i na pacienty s kovem v těle (bez magnetu)


Jaký je rozdíl mezi MRI a CT SCANem?

Magnetická rezonance i počítačová tomografie umožňují zobrazit vnitřní struktury těla. CT je však rychlejší a dokáže zobrazit tkáně, orgány a strukturu kostry.

CT vyšetření se používá častěji než MRI a je obvykle levnější.

Naproti tomu snímky z magnetické rezonance jsou zase detailnější než CT Scan. Nejvýraznější rozdíl spočívá v tom, že při CT vyšetření se používá rentgenové záření, zatímco při MRI nikoli.

Skeny MRI jsou vhodnější pro zobrazování tkání obsahujících vodu.

Obr. Zobrazení průchodnosti míchy páteří za pomocí MRI

MRI může lépe odhalit abnormality míchy, vyhřezlé ploténky, malé hernie plotének, skřípnuté nervy a další problémy s měkkými tkáněmi.

Magnetickou rezonanci lze použít také v případech, kdy je rentgenové vyšetření kontraindikováno, například u těhotných žen. Lidé s kovovými implantáty nemusí být schopni podstoupit MRI kvůli silnému magnetickému poli, které se při vyšetření používá.


CT vyšetření je lepší než MRI pro zobrazení kalcifikovaných tkání, jako jsou kosti. Poskytuje velmi užitečné detaily používané k diagnostice osteoartrózy a zlomenin.


Co na to lékaři?

Lékař vám s největší pravděpodobností na základě vašich příznaků doporučí, zda byste měli podstoupit magnetickou rezonanci nebo CT vyšetření.


Pokud potřebujete podrobnější zobrazení měkkých tkání, vazů nebo orgánů, lékař vám obvykle navrhne magnetickou rezonanci.


Mezi takové případy patří např:

  • vyhřezlá ploténka

  • natržené/přetržené vazy

  • problémy s měkkými tkáněmi

Obr. vlevo úplné přetržení předního zříženého vazu v koleni (boční průřez) - zobrazeno MRI


Obr. vpravo jiný kolenní kloub s neporušeným předním zkříženým vazem


Pokud potřebujete celkový obraz oblasti (např. krátce po úrazu), jako jsou vaše vnitřní orgány, nebo kvůli zlomenině či úrazu hlavy, bude vám běžně doporučeno CT vyšetření.



Závěřem

Pokud budete podstupovat jakoukoli léčbu, je důležité nejen pro lékaře, ale i další zdravotnické profesionály, abyste s sebou vždy přinesli, co možná nejaktuálnější snímky, popisy vyšetření a další lékařskou dokumentaci. Pokud ji naopak nemáte, buďte připraveni na to, že můžete být požádáni o dodatečné doplnění vyšetření. Nejen lékaři, ale např. fyzioterapeuté si v některých případech potřebují potvrdit nebo vyvrátit některá poranění či diagnózy, aby s Vámi mohli odvádět kvalitně svou práci.

Čím více tedy zdravotních informací odborníkovi poskytnete, tím lépe pro Vás.


22 zobrazení

Comments


bottom of page