top of page

Projevy a diagnostika dysfunkce pánevního dnaSvaly pánevního dna

Tato svalová skupina pomáhá stabilizovat vaše tělo a zároveň napomáhá průběhu základních tělesných funkcí, jako je vylučování stolice, moči a sex. V důsledku zranění i normálního procesu stárnutí mohou časem svaly ochabnout, což vede ke stavům, jako je inkontinence nebo výhřez pánevních orgánů. Posilováním svalů pánevního dna tedy můžete zabránit negativním důsledkům celkového oslabení svalů.


Co je to pánevní dno?

Pánevní dno se skládá ze svalů a pojivových tkání, které podpírají důležité orgány v pánvi, jako je močový měchýř, střeva (zejména tlusté střevo) a vnitřní reprodukční orgány. Svaly pánevního dna drží tyto orgány na svém místě a zároveň zajišťují pružnost, která pomáhá jejich správnému fungování při spuštění tělesných funkcí.

Spolu s dalšími klíčovými skupinami svalů trupu (tzv. core = jádro,střed) umožňují svaly pánevního dna absorbovat nitrobřišní tlak (při zvedání, kašlání aj.), a tak chránit vaši páteř a orgány. Zároveň vám tyto svaly pomáhají ovládat funkci střev a močového měchýře (kontinenci).


Kde se nacházejí svaly pánevního dna?

Svaly pánevního dna tvoří základ skupiny svalů známé jako core těla. Svaly jádra zahrnují svaly pánevního dna, břišní svaly, zádové svaly a bránici (sval, který ovládá dýchání). Tyto svaly se společně upínají na pánev a páteř a vytvářejí stabilitu celého středu vašeho těla.Svaly pánevního dna se táhnou od stydké kosti v přední části těla až po kostrč v části zadní. Rovněž se rozšiřují směrem ven na obě sedací kosti na pravé a levé straně pánve. Několik svalů pánevního dna se vzájemně proplétá a vytváří jeden list vrstveného svalstva s otvory pro konečník, močovou trubici i pochvu.
Pánevní dno se tedy skládá z vrstev svalů a pojivových tkání (vazů), které tento celek spojují. Svalové vrsty se vzájemně funkčně doplňují a tvoří spolu s vazy "kostru" pánevního dna.

Hlavní svalový systém se nazývá levator ani a skládá se ze tří samostatných svalových komponent: pubococcygeus, puborectalis a iliococcygeus. Levátor ani obepíná celou pánev a je základem cvičení svalů pánevního dna.

Sval coccygeus je poté menší svalová komponenta, která se nachází v zadní části pánve a nepatří k části pánevního systému, který je ovládán vůlí.Obr. Boční řez pánví ženy


Co dělají svaly pánevního dna?

Svalová kontrola - schopnost stlačovat a uvolňovat svaly pánevního dna - vám pomáhá odvádět odpadní látky z těla. Tyto svaly koordinují činnost orgánů, jako je močová trubice, která odvádí moč z těla a konečník, orgán, kterým odchází stolice. Stlačováním pánevních svalů se tyto cesty zužují, aby odpadní látky nemohly unikat. Jejich uvolněním se naopak průchody rozšíří, abyste mohli vylučovat.

Obr. Tvar recta při relaxovaném vs. kontraovaném puborectálním svalu


Zdravé svaly vám umožňují automatickou kontrakci (vtáhnutí) a relaxaci. Ty můžete cíleně ovládat, podobně jako když ovládáte biceps při ohybu lokte.

Svaly pánevního dna fungují mírně odlišně v závislosti na tom, jestli jste se narodili jako muž nebo žena.


Funkce pánevního dna u žen:

 • Podporuje močový měchýř, močovou trubici, pochvu, dělohu, střeva (tlusté střevo), konečník a řitní otvor.

 • Stlačuje a relaxuje orgány, abyste mohli kontrolovat vylučování moči, stolice či plynů.

 • Pomáha s průtokem krve a vaginálními kontrakcemi nejen při sexu a orgasmu.

 • Podporuje vaginální porod během porodu.

Funkce pánevního dna u mužů:

 • Podporuje správnou funkci močového měchýře, močové trubice, prostaty, střeva (tlusté střevo), konečníku i řitního otvoru.

 • Stejně jako u žen má kontrolu nad řízením vylučování.

 • Pomáhá dosáhnout erekce a ejakulace při sexu.

Obr. Stavba pánevního dna u ženy vs. muže


Co způsobuje dysfunkci pánevního dna?

Úplné příčiny dysfunkce pánevního dna nejsou dosud známy. Víme, ale které faktory ke zhoršení funkce přispívají.

Mezi rizikové faktory patří:

 • Činnosti jako běh, skoky, nošení, tahání a zvedání předmětů

 • Stresové manévry jako kašel, kýchání, smích, tlačení

 • Traumatická zranění v oblasti pánve (např. autonehoda)

 • Těhotenství a porod

 • Nadměrné používání pánevních svalů např. časté chození na wc nebo příliš silné tlačení (vede ke špatné svalové koordinaci)

 • Operace v oblasti pánve

 • Úrazy kloubů, svalů a nervů v související oblasti

 • Tělesné postižení (př. vozíčkáři)

 • Peri- a menopauza (změna hladiny estrogenu)

 • Nadváha


Jaké jsou běžné stavy a poruchy spojené se svaly pánevního dna?

Příliš uvolněné nebo oslabené svaly pánevního dna mohou způsobovat jeho poruchy. Problémy však způsobují i svaly v hypertenzi. Cílem cvičení by tedy měla být především rovnováha mezi oběma složkami terapie. Protože svaly pánevního dna by měly být jak dostatečně silné, aby stabilizovaly vaše jádro a zajišťovaly orgány, tak i dostatečně pružné, aby se mohly správně relaxovat.


Obr. Zleva tvar zdravého pánevního dna, oslabeného a se zvýšeným napětím


Slabá kontrakce svalů

Svaly pánevního dna mohou zeslábnout v důsledku zranění nebo úrazu, včetně porodu a operace. Jsou namáhány během těhotenství nebo v důsledku nadměrného používání (opakované zvedání těžkých břemen, chronický kašel, zácpa). Nejčastěji se obtíže s oslabeným pánevním dnem začnou objevovat v důsledku hormonálních změn (období menopauzy) ztrátou síly, což je bohužel přirozená součást stárnutí. Na oslabení svalů pánevního dna nicméně vliv také cukrovka.


Příliš napjaté pánevní svaly

Méně je známo o stavech spojených s příliš staženými pánevními svaly, známými také jako hypertonické pánevní dno. Málo pružné pánevní svaly mohou vést k zácpě nebo potížím s pohybem střev, bolestem pánve, zad nebo kyčlí/nohou, bolestivému pohlavnímu styku a potížím s močením spojenou s naléhavostí či poruchou frekvence močení.


Příliš napjaté pánevní svaly mohou souviset se sexuálním traumatem, jinými typy úrazů nebo nehod, porodem, stresem a dalšími gynekologickými stavy.


Jak se projevuje dysfunkce pánevního dna?

Několik příznaků může být známkou toho, že pánevní dno nefunguje, jak má.

Pokud u sebe rozpoznáte nějaký z níže uvedených stavů, měli byste o tom uvědomit svého lékaře.

Předpokládá se, že až polovina lidí, kteří trpí dlouhodobou zácpou, má také dysfunkci pánevního dna.
 • Časté nucení na toaletu Můžete mít také pocit, že se musíte "nutit", aby moč šla z těla ven, nebo je močení nezáměrně přerušováno.

 • Zácpa nebo bolest při vyprazdňování

 • Namáhání nebo opravdu silné tlačení při stolici nebo nutnost měnit polohu na záchodě či používat ruku, abyste pomohli stolici vyloučit.

 • Únik stolice nebo moči (inkontinence)

 • Bolestivé močení

 • Pocit bolesti v dolní části zad bez jiné příčiny

 • Pocit přetrvávající bolesti v oblasti pánve, genitálií nebo konečníku - nezávisle na pohybu střev.

Pokud trpíte některým ze symptomů nebo máte podezření na dysfunkci pánevního dna, existují specializovaná pracoviště, kde Váš stav dokáží diagnostikovat a poté případně odeslat k fyzioterapeutovi, který se na problematiku pánevního dna zaměřuje.


Předtím, než zvolíte fyzioterapeutickou léčbu, byste nicméně měli navštívit lékaře, aby se vyloučily závažnější problémy než je čistě dysfunkce svalů pánevního dna. V případě žen začněte u gynekologa, se kterým byste své symptomatické projevy měly konzultovat. V případě mužů (i žen) lze vyhledat pomoc urologů, proktologů či přímo gastroenterologů. Pokud si nicméně nejste jisti, se kterým lékařem o vašem problému hovořit, začněte u obvodního lékaře, ten Vás následně nasměruje ke specialistovi nebo odešle na potřebná další vyšetření.


Diagnostika funkce pánevního dna

Váš lékař může provést fyzikální vyšetření, aby zjistil, jak dobře dokážete ovládat svaly pánevního dna. Pomocí rukou zkontroluje, zda v těchto svalech nejsou křeče, uzly nebo slabost. Měl by vám také provést vyšetření per rectum (uvnitř konečníku) nebo v případě dam vaginální vyšetření.


Další typy vyšetření se kterými se můžete setkat jsou např.:


Povrchové elektrody (samolepicí polštářky umístěné na kůži) mohou testovat kontrolu pánevních svalů. To může být možnost, pokud si nepřejete vnitřní vyšetření. Elektrody se umisťují na perineum (oblast mezi pochvou a konečníkem u žen a mezi varlaty a konečníkem u mužů) nebo na křížovou kost (trojúhelníková kost na základně páteře).Anorektální manometrie (test měřící, jak dobře fungují vaše anální svěrače) může testovat tlak, sílu svalů a koordinaci.


Proktogram defekace je test, při kterém vám bude podán klystýr s hustou tekutinou, kterou lze zobrazit pomocí rentgenového snímku. Váš lékař použije speciální rentgenový videozáznam, který zaznamená pohyb svalů, když se snažíte vytlačit tekutinu z konečníku. To pomůže ukázat, jak dobře jste schopni vyprázdnit stolici nebo jakékoliv jiné příčiny dysfunkce pánevního dna.Test uroflow může ukázat, jak dobře se vám daří vyprazdňovat močový měchýř. Pokud je proud moči slabý nebo pokud je močení přerušované, může to ukazovat na dysfunkci pánevního dna. Váš lékař může tento test nařídit, pokud máte problémy při močení.


Každý z uvedených typů testování se provádí tak, aby byl pro pacienta co nejvíce komfortní a naprosto bezbolestný.


Jak může fyzioterapie pomoci?

Fyzioterapie může pomoci posoudit vaše příznaky a vytvořit léčebný plán speciálně pro váš typ onemocnění. Specializovaní fyzioterapeuti jsou vyškoleni k posouzení, diagnostice a léčbě určitých příznaků dysfunkce pánevního dna.


Po úplném zhodnocení a fyzickém posouzení, které může zahrnovat manuální vaginální nebo rektální vyšetření, je cílem fyzioterapie svalová reedukace.

Cílem reedukace pánevního dna je pomoci vám znovu získat funkční pánevní dno.


Na základě zjištěných skutečností, individuálních potřeb, cílů a požadovaného pokroku navrhne terapeut program léčby.Terapie pánevního dna poté zahrnuje obnovení, udržení a zlepšení funkce svalů pánevního dna, elektroterapii a dle potřeby také laseroterapii, manuální terapii, trénink močového měchýře nebo střev, biofeedback, vzdělávání a poradenství.

Dokud o svém problému nedokážete otevřeně hovořit, pomáháte sami tabu kolem této problematiky vytvářet.

Rada na závěr

Pokud trpíte některým z výše uvedených symptomů, nebojte se s problémem svěřit lékaři a začít ho řešit. V dnešní době jsou již tyto diagnózy zcela běžné a neměly by být tabuizovány.


8 zobrazení

Comentarios


bottom of page