top of page

Jaký je rozdíl mezi trakcí a dekompresí páteře?

Aktualizováno: 19. 4. 2021


O co se jedná?

Spinální dekompresní terapie je doporučována u pacientů trpící těžkými bolestmi zad. Za většinou těchto bolestí stojí degenerativní onemocnění páteře, jako například výhřezy meziobratlových plotének či zúžení páteřního kanálu. Degenerativní změny různého rozsahu nacházíme na páteři každého člověka – bez bolestí i s bolestmi.

Pokud je páteř příliš přetěžována, poškozené ploténky se nemohou správně hojit a nemají dostatečný přísun živin a vody. V důsledku toho ploténky místo regenerace začnou degenerovat, tedy ztrácet svou výšku, objem a funkci.

Jsou to do určité míry přirozené změny obratlů, kloubů, plotének, a vazů, které se objevují v důsledku stárnutí organismu, přetěžování páteře, vadného držení těla a sedavého způsobu života. U každého probíhají tyto změny různou rychlostí a v různém rozsahu. Pokud je páteř příliš přetěžována, poškozené ploténky se nemohou správně hojit a nemají dostatečný přísun živin a vody. V důsledku toho ploténky místo regenerace začnou degenerovat, tedy ztrácet svou výšku, objem a funkci. Tento stav plotének pak u člověka vyvolává bolesti a u některých pacientů bolest vystřeluje i do končetin v důsledků tlaku vyhřezlé ploténky na výstup nervových kořenů z míchy.

Co je Spinální trakce?

Jedna ze starších metod zaměřující se na uvolnění tlaku v páteři je metoda Spinální trakce. Páteř je natažena, čímž se uvolní tlak na ploténky a natáhnou se svaly podél páteře. Pro dosáhnutí tohoto efektu byl vyvinut trakční stůl, na kterém pacient leží a pomocí lana a navijáku je páteř natažena. Problémem je, že tyto trakční stoly nedokáží poznat, že už jste natažení přespříliš a svaly v okolí páteře se reflexně stahují proti tomuto tahu. A právě tento reflexní svalový stah snižuje uvolnění, jehož bylo v průběhu trakce dosaženo.

Problémem je, že tyto trakční stoly nedokáží poznat, že už jste natažení přespříliš a svaly v okolí páteře se reflexně stahují proti tomuto tahu. A právě tento reflexní svalový stah snižuje uvolnění, jehož bylo v průběhu trakce dosaženo.

Zároveň nedostatek kontroly tahu může vést i k poškození měkkých tkání v okolí páteře a meziobratlových kloubů.Je vhodný autotrakční inverzní stůl?

Poslední dobou se začali velmi prodávat tzv. autotrakční inverzní stoly. Na tento stůl se člověk uváže a postupně ho začíná naklánět až visí hlavou dolů. Páteř a okolní svaly jsou gravitační silou taženy směrem dolů. Lehátko dokáže krátkodobě uvolnit napětí v páteři, ale dlouhodobě poškozuje krátké vazy a svaly mezi obratli. Tah je opět nekontrolovaný a zátěž na páteř dosahuje vysokých hodnot. Z toho důvodu tento stůl lidem, kteří již mají poškozenou páteř, nedoporučujeme.


Proč je Spinální dekomprese účinnější?

Na první pohled se mohou tyto dvě metody zdát identické. Obě využívají pro léčbu mechanický princip tahu, avšak metoda dekomprese je oproti trakci pokročilejší a bezpečnější. Na rozdíl od Spinální trakce, Spinální Dekompresní stůl monitoruje reakci Vašeho těla na natažení v průběhu celé terapie. Spinální dekompresní stůl je navržen tak, aby pomocí senzorů rozpoznal míru reakce těla na tah. Přístroj v průběhu terapie reaguje na svalový stah těla proti tahu a dle toho sílu tahu snižuje.

Na první pohled se mohou tyto dvě metody zdát identické. Obě využívají pro léčbu mechanický princip tahu, avšak metoda dekomprese je oproti trakci pokročilejší a bezpečnější.

Tělo má tak možnost se pomalu přizpůsobovat na tento trakční tah. Díky této počítačově řízené technologii, je stůl schopen vyvinout v ploténkách negativní tlak a obnovit tzv. pumpový mechanismus, který je zásadní pro nasávání živin a vody do plotének.


Co je 3D Dekompresní stůl?

V posledních letech se dekompresní stoly také vyvíjely a vylepšovaly, aktuálně je na trhu dostupný tzv. 3D Dekompresní stůl, u kterého je možné provádět dekompresi na břiše, boku i zádech.
Zároveň je možné různě nastavovat spodní část stolu, ať už zvýšení či snížení úhlu nohou vůči tělu, či naklánět do stran a rotovat. Tím může terapeut přesněji nastavit a zacílit tah na určitý segment páteře. Tento typ dekompresního stolu je v České republice zatím dostupný pouze na naší klinice.

4 629 zobrazení

Comentarios


bottom of page