top of page
MUDr. Michal Sičák

Léčivé účinky masáží

Hlavním cílem masáže je ovlivnit místní a celkové stavy, potíže a změny, které vyvolala například námaha, přetížení nebo porucha pohybového aparátu a zranění.



Vlastnosti masáže

  • Podpora fyziologických pochodů v organismu

  • Posílení zdraví a zvýšení celkové odolnosti

  • Kladné ovlivnění CNS, psychického a svalového napětí

  • Zlepšení prokrvení tkáně (rychlejší hojení)

  • Odstranění odpadních látek

  • Zvětšení kloubní vůle

Obr. Odborně podaná masáž umí ovlivnit všechny systémy lidského těla.


Účinky masáží

Masáž má psychologický, mechanický, fyziologický, biochemický a reflexní účinek.

Mechanický účinek

Zlepšuje činnost žilního, mízního a cévního systému, z toho vyplývá urychlení odplavování rozpadových produktů a tím rychlejší regenerace. Podporuje návrat odkysličené krve zpět k srdci a urychluje celkovou regeneraci organismu.


Fyziologický účinek

Znamená, že se při masáži uvolňují látky histaminového charakteru, které mají za následek vazodilataci (rozšíření) kůže a podkoží a tím zvyšují prokrvení v dané oblasti.


Obr. Termogramy zad A) pacient před klasickou masáží, B) po 10 minutách aklimatizace,

C) bezprostředně po masáži, D) 20 minut po masáži


Biochemický účinek

Při masáži se v těle aktivují chemické látky (acetylcholin a histamin), které mají schopnost rozšiřovat povrchové vlásečnice, které jsou uloženy pod kůží, zlepší se prokrvení kůže a podkoží, čímž dojde ke zvýšení přísunu kyslíku do žilního systému. Uplatňuje se na svaly a klouby, přispívá na urychlení vstřebávání a odbourávání přebytečných a odpadových látek (kyselina mléčná, močovina).


Reflexní účinek

Je při masáži popisován jako rozhodující. Dochází k dráždění receptorů, které se nacházejí v kůži, šlachách, kloubech a svalech. Pomocí těchto receptorů proudí do mozku podněty, které jsou zpracovávány a následně odstředivými dráhami přivádějí impuls k výkonným orgánům. V centrální nervové soustavě dochází k dráždění center, které odpovídají za několik části těla. Tímto drážděním se počet následujících reakcí rozšiřuje a i lokální masáž má v podstatě celkový dopad na organismus.

Při dráždění určité oblasti kůže dochází k dráždění i jiných částí těla jako jsou orgány, které jsou inervované ze stejné oblasti.

Psychologický účinek

Je vázaný na dotek, který by měl vyvolat důvěru, pozitivní pocity (relaxace, spokojenost) a tím snížit psychické napětí a úzkost.


Klasická masáž

Klasickou masáž předepisuje lékař a je běžně prováděna fyzioterapeuty. Jedná se o doplňkovou metodu fyzioterapie ke konkrétním diagnózám, ale dá se využít i preventivně. Je masáží hlavně dynamickou a proto pomáhá uvolnit namáhané a ztuhlé svalstvo, ale odstraňuje také bolesti způsobené například nevhodnými pracovními návyky nebo zvýšenou fyzickou zátěží. Kladně též ovlivňuje psychiku.

Klasická masáž je nejvhodnější a zároveň nejvyužívanější druh masáže v rámci rehabilitačního procesu.


Klasická masáž probíhá v poloze vleže na holou pokožku. Podoba masáže i délka jejího trvání pak záleží na oblasti těla, která je masírována. Dochází k zvýšenému prokrvení tkání, podpoře trávení a stimulaci látkové výměny. To umožňuje zvýšené vylučování odpadních látek z těla. Masáž napomáhá také odstranění nahromaděné mízy v některých orgánech, zajišťuje rovnoměrně prokrvení těla a zároveň zlepšuje i psychický stav.


Kdy je masáž vhodná 

  • U onemocnění pohybového aparátu

  • Po úrazech a operacích

  • Při rekonvalescenci po těžkých průbězích onemocnění

  • Při chronických revmatických onemocněních

  • Při chronických onemocněních respiračního onemocnění

  • Při hemiplegii, hemiparéze, paraplegii a paraparéze

  • Při regeneraci po fyzické a psychické zátěži


Sportovní masáž

Poprvé byla použita před 5 000 lety. Hippokrates léčil sportovce na OH, poprvé použil masáže, které měli sportovní základ. V 19. století se objevilo moderní pojetí masáže a to v Německu, Anglii a Švédsku. Dr. Ling poprvé použil termín „švédská masáž“ a ve stejné době byl ve Finsku rozvoj saunování.



Charakteristika

  • Působení mechanických hmatů

  • Připravení na výkon

  • Urychlení zotavení

  • Doléčení zranění

  • Podpora psychiky

Kladné ovlivnění

  • Napětí svalu

  • Odvod odpadních látek

  • Vliv na nervovou soustavu

  • Prokrvení svalové tkáně

  • Uvolnění psychického napětí

  • Vyšší kloubní pohyblivost

Dělí se na dráždivou a uklidňující. Tyto dva typy masáží se liší podle druhu a směru hmatů, délky, intenzity, rychlosti a rytmu masáže. Pomáhá doléčovat následky sportovních úrazů. Zkracuje dobu rekonvalescence. Odstraňuje únavu.


Pohotovostní masáž - Uvádí sportovce do plné pohotovosti před sportovním výkonem.

Kondiční masáž - Podporuje rychlejšího zotavení, zrychluje mízní a krevní oběh, odplavuje metabolity.


Masáž reflexních zón

Předpisuje ji lékař, samotná trvá okolo 20 minut a před jejím provedením by v ideálním případě mělo navíc docházet k prohřívání tepelnou popř. infračervenou lampou v místě následné aplikace. Měla by být aplikována obden, ideálně ve stejnou denní dobu a ve stejném sledu v rámci léčebného procesu.

Je odvozena z technik klasické masáže. Používá se v situaci, kdy nelze působit přímo na postižené místo (využití reflexního oblouku). Z toho tedy vyplývá, že se neaplikuje v místě poruchy. Narozdíl od klasické masáže ovlivňuje změny, které vznikly a přetrvávají po různých onemocněních.



Před samotnou masáží je důležité provést reflexní uvolnění chodidel a odblokování krční páteře, což slouží jako příprava na následující terapii. Poté následuje práce s reflexními zónami na ploskách nohou, dlaních zádech a šíji.


Manuální lymfatická masáž

Tato technika připomíná hlazení. Jedná se o relaxačně-regenerační a detoxikační proceduru. Na začátku a v průběhu ošetření se tlakem vyprázdní uzliny na ošetřované části těla a lymfa v podkoží se zahlazuje pomalými jemnými tahy v přesně definovaných směrech.

Lymfodrenáž se doporučuje absolvovat vícekrát za sebou (např. 2x za týden měsíc po sobě). Efekt je často viditelný již po prvním ošetření. Po aplikaci je pokožka hladší a ustoupí otoky. Lymfatická masáž dobře působí i na psychiku - uklidňuje, uvolňuje a vylaďuje. Pravidelné absolvování lymfodrenáže však zlepšuje tok lymfy a tím i imunitu.



Thajská masáž

Vznikla již přibližně před 5 000 lety a je dodnes důležitou součástí thajské medicíny. Od běžné masáže ji odlišuje několik skutečností, především je to její délka. Doba trvání se pohybuje okolo 3 hodin. Další odlišností je také to, že je prováděna v oblečení a na speciální matraci na zemi.



Tlakem na citlivé body lze obnovit narušený tok vnitřní energie a navrátit ztracenou rovnováhu.

Jedná se o spojení jógy, masáže a akupresury. Masáž je vždy zahájena minutovou modlitbou, která slouží ke zklidnění mysli a jejímu soustředění se na průběh práce. Poté následuje masáž chodidel, na nichž je velké množství akupunkturních bodů ovlivňujících orgány v celém těle. V další fázi následují dolní končetiny, trup, horní končetiny a hlava, vše v poloze na zádech. Poté masáž pokračuje v poloze na boku, na břiše a zakončena je v sedě.


Shiatsu



Funguje na medicínsko-filosofickém principu akupunktury, pochází z Japonska. Při masáží se využívá nejen práce prstů, ale také dlaní, kolen, kloubů či loktů.

Před masáží přejíždí masér rukou nad orgány, čímž zjistí, ve kterých z nich proudí málo energie a ve kterých je jí více. Cílem je energii vyrovnat. Za tímto účelem se využívá tlaku na akupunkturní body ležící na akupunkturních drahách, přičemž každá dráha ovlivňuje určitý orgán. Podle čínské medicíny se při tomto stavu obnovuje samouzdravovací schopnost těla a dochází k celkovému uzdravení. Pro správné provedení je nutná, jak znalost klasické západní, tak především čínské medicíny.


Další druhy masáží



Masáž lávovými kameny spojuje principy masáže, horkých kamenů a principy čínské medicíny. Při masáži se používají kameny s velkou plochou, která umožňuje přenos většího množství tepla. Před masáží se předehřívají na teplotu 37-40 °C, která je poté absorbována pokožkou do hlubších tkání, a tak dochází k příjemnému uvolnění ztuhlých svalů. Během masáže dochází ke stimulaci krevního oběhu a lymfatického systému, což urychluje odchod škodlivých látek z těla. V případě zvýšené citlivosti na teplo, vysokého krevního tlaku, otevřených ran, infekčních onemocnění, kožních potíží a těhotenství byste se však masáži lávovými kameny měli vyvarovat.


Při medové masáži dochází ke spojení klasické masáže a účinků medu. Med dodává širokou škálu vitamínů, minerálů i stopových prvků. Terapeut nejprve tekutý a zahřátý med rozetře po celém těle a následně ho začne vmasírovávat do pokožky. Při tomto procesu se med vstřebává do kůže a poté je opět vylučován i se škodlivými látkami na povrch. 



Jaké oblasti se nemasírují 

U zdravých osob – podkolenní jamky, třísla, loketní jamky, podpaží, krk zepředu, prsy u žen, prsní bradavky u mužů, krajina pohlavních orgánů, hrany kostí nebo trny obratlů, během menstruace a těhotenství se nemasíruje oblast břicha

U chorobných stavů – zánět kůže (infekce či alergie, plíseň), kůže s poškozeným povrchem, bradavčité útvary, po bodnutí hmyzem, křečové žíly, čerstvě natržený sval, masáž břicha při podezření na zánět slepého střeva nebo na žaludeční vředy


Kdy masáž vynechat

U zdravých osob – únava, vyčerpání, po jídle (3-4h)

U chorobných stavů – virová onemocnění (zvýšená teplota, horečka, malátnost), po akutním zranění (48h), zánět svalů, poruchy krevního oběhu, zvýšená krvácivost, zhoubná nádorová onemocnění


Závěrem

Jestliže si nevíte se svou bolestí rady, vždy se můžete obrátit s žádostí o pomoc na nás. V Altanea Clinic je léčebná masáž běžnou součástí komplexní rehabilitace nejen onemocnění zad.

Pokud Vás tedy trápí přetížení pohybového aparátu nebo únava, již víte jaké druhy masáží jsou pro vás nejvhodnější volba.



13 zobrazení

Comments


bottom of page